m

 Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach

MEN       WOM      Kuratorium       WODIiP       CKE       OKE Wrocław       Gmina Świerczów       WSzPWN       WSiP       Polska

 

  Strona główna

  Aktualności

  Informacje o szkole

  Historia szkoły

  Pracownicy

  Dokumenty szkolne

  Przyjaciele szkoły

  Dla rodziców

  Dla ucznia

  Plan zajęć

  Galeria

 

     Napisz do nas

 

TYDZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY 2016

Tydzień od 3 do 7 października został w naszej szkole ogłoszony Tygodniem Pierwszej Pomocy.

Każdy z nas – dorosły czy dziecko, może być świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania. Wówczas ważna jest sprawność i umiejętność udzielenia pierwszej pomocy oraz czas – kluczowe są pierwsze 4 minuty, które grają decydującą rolę w możliwości przeżycia pacjenta po zatrzymaniu krążenia.

Aby pomóc, trzeba wiedzieć jak to zrobić. Nauczyciele naszej szkoły odbyli takie szkolenia, a dodatkowo opiekunka SK PCK pani Aneta Garkut i opiekunka Samorządu Uczniowskiego pani Renata Boduch uczestniczyły w szkoleniu w ramach programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka. Dzięki temu programowi pozyskaliśmy fantomy, a także dodatkowe materiały do nauki: ćwiczenia, podręczniki, dyplomy, telefony instruktażowe i mogliśmy (chyba profesjonalnie) kolejny raz przeszkolić uczniów klas I-VI z elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy.

Na wstępie pan Andrzej Piwowarczyk przedstawił uczniom ogólne zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy oraz podstawowe czynności ratujące życie. Następnie uczniowie przeszli do praktyki, trenowali na fantomach, a także na sobie nawzajem – układając pozorantów w pozycji bocznej ustalonej.

Zajęcia pozwoliły nie tylko wyposażyć dzieci w wiedzę i umiejętności z zakresu rozpoznawania zagrożeń i zasad udzielania pierwszej pomocy. Przyczyniły się również do przezwyciężenia lęku i obaw przed podejmowaniem działań w sytuacji zagrożenia.

 

 

Renata Boduch

wstecz